Agile/Scrum – jak wybrać wartościowe szkolenie?

Chcemy poruszyć z Wami temat wyboru szkoleń. Na rynku jest bardzo dużo ośrodków szkoleniowych uczących Agile/Scrum, ale jak wybrać dobre szkolenie, dopasowane do naszych potrzeb, w którym uczestnik dostanie nie tylko teorię, ale też praktykę?

Obecnie na rynku możemy wyróżnić dwa podejścia do szkoleń:

Szkolenia Akredytowane

W przypadku szkoleń akredytowanych mamy do wyboru kilka organizacji, z których możemy wyróżnić: 

  • Scrum.org 
  • Scrum Alliance
  • APMG
  • SAFe

Wszystkie wymienione wyżej organizacje mają bardzo rozbudowaną ofertę i podzielone są na kompetencje, np. Scrum Mastera, Product Ownera itp. Trenerzy prowadzący takie szkolenia muszą być akredytowani. Oznacza to, że zostali przeszkoleni do tego, aby przekazywać wiedzę w danym zakresie. Takie szkolenia zazwyczaj są dość drogie. Jest to spowodowane wysokim kosztem certyfikacji trenera oraz koniecznością uiszczania rocznych opłat za możliwość szkolenia i certyfikacji innych, przez co nie są one dostępne dla wszystkich. 

Szkolenia akredytowane mają też bardzo duże benefity. Osoby, które je prowadzą, posiadają bardzo obszerną wiedzę nabytą w trakcie pracy w różnych organizacjach. Dzięki temu są w stanie przekazać najważniejsze rzeczy z zakresu teorii, ale też praktycznego podejścia do rozwiązywania problematycznych sytuacji dla Scrum Master czy zespołu Scrumowego.  

Szkolenia/warsztaty autorskie praktyków Scrum/Agile

Istnieje też inny sposób, aby kształcić się w Agile/Scrum. Są to szkolenie/warsztaty, które nie posiadają akredytacji. Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, akredytacja trenerska jest bardzo droga, dlatego też część Agile Coachy czy Scrum Masterów tworzy autorskie szkolenia lub warsztaty, bazując nie tylko na swojej wiedzy teoretycznej, ale również na doświadczeniu zdobytym w pracy z różnymi organizacjami. Największą zaletą takich szkoleń/warsztatów jest to, że w większości opracowują i prowadzą je praktycy, którzy wcześniej pracowali w poszczególnych rolach. Podczas takich szkoleń/warsztatów uczestnicy mają możliwość zapoznania się z realnymi sytuacjami, które mogą pojawić się w ich codziennej pracy. Cena takich warsztatów jest również znacznie niższa. W zdecydowanej większości nie dają one możliwości certyfikacji, ale np. w Scrum.org można wykupić egzamin bez konieczności odbycia akredytowanego szkolenia. 

Więc jakie szkolenie i warsztaty wybrać?

Przy wyborze szkolenia/warsztatu trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na nasze indywidualne potrzeby. Czy szkolenie ma nam pomóc w zgłębianiu wiedzy teoretycznej i przygotować nas do zdania certyfikatu? Czy też bardziej zależy nam na poznaniu praktycznych zagdanień, z którymi przyjdzie nam się mierzyć na co dzień, oczywiście popartych teorią? Dodatkowo warto zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

  • sposób prowadzenia szkolenia,
  • czy są to tylko wykłady, czy też wykłady powiązane z praktyką,
  • czy dany trener ma doświadczenie w pracy w roli np. Scrum Mastera?

Szkolenie przede wszystkim powinno być ciekawe, przez co zachęci uczestnika do bycia na nim nie tylko słuchaczem, ale też osobą aktywnie biorącą w nim udział. Dzięki grom symulacyjnym uczestnicy mogą dotknąć Agile/Scrum oraz zobaczyć jak w praktyce wyglądają procesy wytwarzania produktu. Obecnie, w dobie pandemii Covid-19, ciężko jest zorganizować szkolenie stacjonarne, przenoszą się one do świata wirtualnego i dzięki narzędziom takim jak Mural, Miro możemy dalej kooperować jako zespół. 

Trener powinien posiadać praktyczne doświadczenie związane z pracą jako Scrum Master lub Agile Coach. Szkolenie, które polega tylko na teorii, bez realnych scenariuszy związanych z pracą z zespołami scrumowymi jest ubogie. Uczestnik oczywiście dostanie dawkę wiedzy, ale będzie to tylko teoria, a w dzisiejszych czasach najważniejsza jest praktyka. 

Podsumowanie

Wybierajcie szkolenia, które kładą bardzo duży nacisk na praktykę i scenariusze z życia wzięte. Z naszego punktu widzenia zarówno szkolenia Akredytowane jak i Autorskie mogą być bardzo wartościowe i przynieść dużą dawkę praktycznej i teoretycznej wiedzy. Jedyną radą, jaką możemy dodać od siebie, to aby w wyborze szkolenia kierować się przede wszystkim naszymi indywidualnymi potrzebami i korzyściami, jakie takie szkolenie nam przyniesie.