Zmiana Scrum Mastera w zespole Scrum

Kolejnym ważnym tematem, który chcemy z Wami poruszyć jest zmiana Scrum Mastera w zespole Scrum. Nic nie trwa wiecznie, ludzie zmieniają swoją pracę. Chcemy Wam podpowiedzieć jak dobrze rozpocząć współpracę w nowym zespole, do którego będziemy przypisani.  

Pierwsze dni Scrum Mastera w nowym zespole 

Pierwsze dni w nowej pracy to zazwyczaj onboarding lub załatwianie spraw związanych z HR. Po tej części czeka nas już tylko spotkanie z nowym zespołem/zespołami. Jak wszyscy wiemy – pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego też nie możemy jako Scrum Masterzy go zepsuć. To co możemy zrobić, aby nowy zespół odebrał nas jak najlepiej to:

  1. Shadowing – czasami organizacja zatrudnia nowe osoby na tak zwaną “zakładkę”, czyli nowy Scrum Master przychodzi w momencie, gdy osoba którą ma zastąpić jest jeszcze obecna. Mamy wtedy świetną okazję na wymianę wiedzy oraz tak zwany “shadowing”, czyli obserwację pracy, interakcji, czy przebiegu wydarzeń Scrum. Jest to bardzo duży benefit, ponieważ pozwala nam zbudować obraz sytuacji oraz zaproponować ulepszenia na podstawie własnych, obiektywnych obserwacji.
  2. Poznanie osób, z którymi będziemy pracować – budowanie każdej relacji, zarówno prywatnej, jak i biznesowej, opiera się na poznawaniu nowych osób. Im lepiej poznamy członków nowego zespołu, tym łatwiej będzie nam znaleźć z nimi wspólny język, co przyniesie pozytywny wpływ na dalszą współpracę. W tym celu możemy skorzystać na przykład z Mind Mapy. To proste ćwiczenie pozwoli nam poznać zainteresowania członków zespołu, dowiedzieć się, jak lubią spędzać wolny czas, poznać ciekawostki na ich temat. 
  3. Znalezienie wspólnych zainteresowań – być może członkowie zespołu w chwilach odpoczynku grają wspólnie w ping ponga lub piłkarzyki. W przypadku rozproszonych zespołów lub podczas pracy zdalnej częściej wykorzystywane są jednak gry online, na przykład CS. Idealną okazją do nawiązania i zacieśnienia relacji jest dołączenie do zespołu i wzięcie udziału w tego typu aktywnościach. Wspólny odpoczynek ułatwi znalezienie wspólnego języka. 
  4. Spotkanie z zespołem – czasami dobrym sposobem jest po prostu spotkanie z zespołem, aby móc wspólnie posiedzieć przy “herbacie”. Podczas takich spotkań nie tylko Scrum Master ma okazję zintegrować się z nowymi osobami, ale również członkowie zespołu mogą wzmocnić relacje między sobą. Oczywiście w czasie covid-19 jak najbardziej możemy przenieść się do świata wirtualnego i zorganizować spotkanie online. 
  5. Zrozumienie otoczenia, w którym zespół funkcjonuje – jest to dość istotny element, który niejako stanowić będzie podstawę pracy Scrum Mastera i wpływać będzie na jej efektywność. Warto zarezerwować czas na rozmowy z Product Ownerem, aby zrozumieć produkt, jego cele, użytkowników i najbliższe plany na rozwój. Z drugiej strony dużo cennych informacji można dowiedzieć się od deweloperów, dotyczących technologii, procesu wytwarzania, ograniczeń, z którymi zespoły muszą się mierzyć lub zastosowanych technik usprawniających pracę inżynierską. Nie zapominajmy również o Liderach/Kierownikach funkcyjnych, z którymi od samego początku warto nawiązywać dobre relacje, które np. mogą pomóc w rozwiązywaniu przeszkód.

Czego się wystrzegać czyli antywzorce

Każdy z nas czasem popełnia błędy, również w momencie przejmowania zespołu lub budowy nowego. Jakich błędów się wystrzegać? Czego nie robić, aby nie zrazić do siebie nowego zespołu?

  1. Wdrażanie zmian od pierwszego dnia – Scrum Master wchodzi i bez obserwacji oraz bez znajomości sytuacji w zespole chce wdrażać zmiany. Takim podejściem możemy tylko zrazić członków zespołu Scrum, a co za tym idzie, zmniejszyć ich produktywność i chęć współpracy. 
  2. Scrum Master nie chce poznać osób, z którymi będzie współpracować – Scrum Master trzymający się z dala od zespołu, którego rola ogranicza się tylko do udziału w wydarzeniach Scrum nie będzie w stanie w pełni wykonywać swoich obowiązków. Ograniczenie kontaktów z członkami zespołu przyniesie również negatywny skutek w budowaniu relacji, a co za tym idzie również w podejmowaniu wspólnych inicjatyw.
  3. Narzucanie własnego zdania – czyli Scrum Master mówi wprost, że jego rozwiązanie jest najlepsze i nie chce słuchać zespołu, jego potrzeb czy pomysłów. 
  4. Scrum Master widmo – mimo, że Scrum Master dołączył do zespołu, pozostali członkowie nie czują jego obecności. Scrum Master, który nie bierze udziału w wydarzeniach Scrum, często jest nieosiągalny nie będzie w stanie efektywnie pełnić powierzonej mu roli. 

Podsumowanie 

Rozpoczęcie współpracy z zespołem jest zazwyczaj stresujące zarówno dla nowego Scrum Mastera, jak i dla zespołu. Dlatego też należy zrobić to umiejętnie oraz na tyle delikatnie, aby wejście do zespołu przebiegło gładko i bez zbędnych negatywnych emocji. Pamiętajmy, że mamy bardzo dużo narzędzi, które możemy wykorzystać, aby ułatwić ten proces – na przykład wykorzystanie Mind Mapy, wprowadzenie gier Team Buildingowych czy innych aktywności, które mogą nam pomóc w budowaniu relacji z nowym zespołem.